Ráckevén töltöttünk néhány napot és ahogy jöttünk-mentünk észrevettünk egy kapun egy táblát, miszerint Kötélkészítő mester lakik itt. Nagyon izgalmas egy rég elfeledett mesterség, műhely illatot éreztünk:). Bementünk az udvarba és amikor János bácsi kinyitotta az ajtót, láttuk, hogy igazi kincsre bukkantunk személyében és tevékenységében is.
Csömöri János apukájának az apukája kezdett el kötélkészítéssel foglalkozni először a családban 1857-ben. Még ebből a korból is maradt meg szerszám, amin látható a dátum. János bácsi 1940-ben “szabadult”, fogalmazta meg így azt, hogy végzett az iskolával és inas éveivel és kezdhette önállóan a munkát. A műhelyét a háza melletti melléképület részben rendezte be, a szerszámokat a valamikori Jugoszláviából rendelte. Szíjgyártó, hálókötő és kötélkészítő iskolát is elvégezte, ezért tevékenysége nagyon sokrétű. Ma már a 89. évében járó János bácsit a családi féltés miatt nem engedik már aktívan dolgozni, de a műhelyben és a raktárakban gyönyörűséges, kézi munkával készített kötelek, horgászhálók, sőt teniszhálók (10.000 Ft/db) és kosárlabdahálók (500 Ft/db és 6 mm vastag műszál anyagból készült, ilyen vastagságban már nem gyártanak, kb. 200 db van belőle itt) sorakoznak rogyásig.
A lovasoknak is igazi kincsesbánya, mert kenderből font kötőfékek minden méretben és erősségben, a lovak hátát a szíjtól megvédő izzasztók, ostorok, szíjak is megtalálhatók. Az állattenyésztők is tudnak itt csemegézni, kenderből készített nyűg-ök, amibe a tehén két mellső lábát dugták be, hogy ne kóricáljon el, istrángok, amit a lovaskocsi és az állat összekötéséhez használtak, marhakötelek, amit az állat istállóba kötéséhez vettek a gazdák.
Az egész munkafolyamatot nem tudjuk leírni, csak rövid vázlatban az elejét…. A szegedi kenderfonóból hozta János bácsi az alapanyagot, a kendert, amit aztán a gerebenező műhelyében fonható állapotúra fésült. És most következnek az esztétikai élménynek sem utolsó szerszámok.
Ez pedig a pázmavezető, a kötél szálainak megvezetője. A türkiz zöld edényke jobb oldalán látható pázmavezető több száz éves és igen megkopott a használatban. Ezek az eszközök egy falra erősített padon csücsülnek.
Schiel összeeresztő, fogaskerekes áttétekkel lehet vele összetekerni a kötelet.
A dabasi és dunaföldvári állatvásárba fiával kijárnak még, de a kereslet az utóbbi években nagyon visszaesett, meséli János bácsi. Lehet venni itt igazi kenderkötélből ugrálókötelet is (1000 Ft/db), az istráng (500 Ft/db) elkészíthető kerti korongos hintának egy karabinerrel. Emlékeztek a kötélmászásra torna órán? itt még vehettek mászáshoz olyan kötelet.
Keressétek fel Ráckevén Csömör Jánost a kötélkészítő mestert és vegyetek tőle akár kötöző kötelet, vastag kötelet (200 Ft/kg), hálókat, mert van miből válogatni!
A fia mobilszáma: 06 20 433 69 80.
A bácsi mondott egy nagyon bölcs dolgot, amikor azt mesélte, hogy rengeteg gyümölcsfájuk volt, szőlőjük, aminek termését mind feldolgozták illetve 30 évig dolgozott a Csepel Autógyárban főraktárosként a kötélkészítés mellett. Erre reagálva mondtam, hogy “Akkor volt mit tenni!” és erre ő “Mi megkerestük a munkát!”
A képeket Födő Gábor készítette!